Hogyan sérülhet az Achilles-ín?

Az Achilles-ín a testünk legvastagabb ina, ami a vádli izmait egyesítve fut a sarokcsontra. Mérete ellenére az egyik legsérülékenyebb inunk. Sportolóknál gyakran okoz panaszt, főképp olyan sportok esetén, ahol a futó és ugró mozgások jelen vannak, de hétköznapi mozgások során is könnyedén tud sérülni.

Kialakulását tekintve megkülönböztetünk olyan Achilles-ín sérüléseket, amelyek hosszú idő alatt alakulnak ki vagy pedig egy hirtelen mozdulatra bekövetkező sérüléseket. A sérülések hátterében sokszor a túlterhelés áll. A túlterhelés mikroszakadásokat okoz az ínban, ami gyulladással jár, később szakadás is kialakulhat belőle.

Az Achilles-ín gyulladása

Az ín gyulladása sok esetben megnövekedett terhelés vagy kóros, megváltozott terhelés eredményeként alakul ki. Ilyen lehet például az edzés mennyiség hirtelen növelése, nem megfelelő lábbeli viselése, anatómiai eltérések (lúdtalp, tengely deformitások- x/o láb) és a túlsúly következtében megnőtt terhelés is ín gyulladáshoz vezethet. A leggyakoribb tünet a fájdalom, ami az ín területén jelentkezik, de a fájdalom kiterjedhet a sarokra és a vádlira is. A gyógyulást a terhelés csökkentése mellett alkalmazott terápiák gyorsíthatják. Ilyen kezelések a fizikoterápiás kezelések, mint például a lökéshullám terápia vagy a lágylézer kezelés. Mindkét eszköznek gyulladáscsökkentő hatása van, különböző mechanizmusok révén segítik elő a regenerációt. Flossing szalagot használva is serkenthető a szöveti regeneráció. Kineziológiai tapasszal javítható a helyi keringés, a szövetek anyagcseréje. Különböző gyulladáscsökkentő krémek is hatásosak lehetnek. Végül fontos az izmok erősítése, az izmok rugalmasságának megtartása gyógytorna gyakorlatokkal, hogy a jövőben megelőzzük az újabb sérülés kialakulását.

Achilles-ín szakadás

Achilles-ín szakadás bekövetkezhet egy hosszas folyamat eredményeként, amikor a folyamatos túlterhelés végett a mikroszakadásokból alakul ki az ín komplett szakadása, illetve bekövetkezhet egy hirtelen erőbehatásra is, mint például magasról való talpra esés vagy egy nem megfelelően kivitelezett gyors, rossz mozdulat hatására bemelegítetlen izmok esetén. Minden esetben a tünetek a következők: hirtelen fellépő éles fájdalom, vérömleny-duzzanat, mozgáskorlátozottság, olykor ,,reccsenés” is hallható. A teljes Achilles-ín szakadás műtéti beavatkozást igényel, ami során a szakadt részeket újra egyesítik. A műtétet követően gipszrögzítőt helyeznek fel a lábra. A rehabilitáció során az ín gyógyulás stádiumait figyelembe véve cél a sérülés előtti teljes funkció visszanyerése. Ennek elemei a mozgástartomány helyreállítása,  az izomerősítés, a műtéti heg kezelése és a keringés javítása. Ez a folyamat akár 4-6 hónapig is eltarthat. Részleges szakadás esetén elkerülhető a műtéti ínvarrat. Ilyenkor 4-6 hétig külső rögzítést alkalmaznak, ami után szintúgy megkezdődhet a sérült terület helyreállítása a fent említett módon.

Re-Form Gyógytorna Kft.
Adószám: 32325869-2-13

Szolgáltatások

Mozgásterápiák

Manuális terápiák

Gyógymasszázsok

Frissítő és relaxáló masszázsok

Elérhetőségek

© 2023 reformgyogytorna