Mi is az a lumbágó?
A lumbágó kifejezés magyar megfelelője a derékfájdalom. Az alsó deréktájékon, az ágyéki gerincoszlop és a keresztcsont területén fellépő hirtelen jelentkező, nyilaló fájdalmat értjük ez alatt. Fontos kihangsúlyozni, hogy a lumbágó nem egy önálló betegség, hanem más egészségi problémák tünete.
A lumbágó okai
A mindennapok során az ágyéki gerincszakasz hatalmas terhelésnek van kitéve. Gondoljuk itt a hétköznapi tevékenységre, mint például járás, hajolás, emelés. A terhelést fokozzák az ülőmunka következtében tartós egy helyben ülés, a helytelen testtartás, görnyedés, nem megfelelően kivitelezett mozgások és a gerincet tartó hátizmok fejletlensége is. A megnövekedett terhelés hatására a gerinc melletti izmok görcsösek, feszesek lesznek, ezzel fájdalmat okozva. Ezt a feszes, görcsös állapotot különböző gerinc elváltozások is előidézhetik. Ilyenek a porckorong betegségek, a csigolyák ízületi kopásai és a csigolyák tok- és szalagrendszernek az elváltozásai.
A lumbágó tünetei
A lumbágó és derékpanaszok jellemzően az idősebb populációt érintik, de nem ritka, hogy fiataloknál is előfordul. A leggyakoribb tünet a deréktájékon fellépő nyilaló, éles fájdalom, jellemzően aszimmetrikusan az egyik oldalon jelentkezik. A mozgás és felegyenesedés fokozhatja a fájdalmat. A tünetek legtöbbször hirtelen jelentkeznek és pár napig vannak jelen, de akár el is húzódhatnak, krónikus fájdalmat okozva. Súlyos esetben a mindennapi tevékenységünk elvégzésében is korlátozhat.
A lumbágó kezelése
Lumbágó során a fájdalmat a feszes, görcsös izmok tartják fennt. Ezeknek az izmoknak a lazításával, a feszesség oldásával megszüntethető a fájdalom. Erre különböző manuálterápiás technikák jól alkalmazhatók, mint például a trigger-és tenderpont terápia és az FDM terápia. Egy másik hatásos fájdalomcsillapító módszer a TENS kezelés, amely egy elektroterápiás eljárás. Az izmok lazítására kiváló kezelés a masszázs is, illetve a kötőszövet helyreállítására a különböző eszköz támogatott fasica kezelések. A lumbágó újbóli kialakulásának elkerülése érdekében fontos célzott has- és hátizom erősítő és nyújtó gyakorlatokat végezni. Amennyiben a lumbágó hátterében gerinc eredetű elváltozás áll, célszerű az adott kórképre specifikus gyógytorna programmal kezelni a problémát.
Mozgásterápiák
Manuális terápiák
Gyógymasszázsok
Frissítő és relaxáló masszázsok
© 2023 reformgyogytorna