Mikor indokolt a térdprotézis műtét?
A térdeinket napi szinten használjuk, folyamatos megterhelésnek vannak kitéve. Az ízületet alkotó csontvégeket hyalin porc borítja. Ez a porcréteg az idő előrehaladtával és különböző hatások révén elvékonyodik és végül elhal. A szöveti elváltozás nem csak a porcréteget befolyásolja, hanem érinti az ízületi tokot, az oldalt-, és keresztszalagokat és az izmokat is. Ezt az állapotot nevezzük térd artrózisnak vagy térd ízületi porckopásnak. Vannak esetek, amikor a porckopás pontos okát nem lehet meghatározni, azonban az elmondható, hogy a mozgásszegény életmód és a túlsúly összefüggésbe hozható az elváltozás kialakulásával. Az ízületet érintő traumák, törések, az ismétlődő gyulladások (reumatológiai betegségek, bakteriális fertőzések), az anyagcsere betegségek (pl. Paget-kór), hosszas szteroid kezelések, mind vezethetnek térd ízületi porckopáshoz. Amennyiben a tünetek konzervatív úton (műtét nélkül) nem csillapíthatók, olyankor kerül sor a térdprotézis műtétre.
A térdízületi kopás tünetei:
Jellemző az egyre gyakrabban jelentkező fájdalom. Kezdetben reggelenként, hosszas fekvés, ülés után jelentkezik fájdalom a térd területén, ami idővel elmúlik. A kopás előrehaladtával terhelésre (pl. sétálás, lépcsőzés, sportolás) fokozódik a fájdalom, ami pihentetésre enyhül, végül már a pihentetés sem hoz fájdalomcsökkenést, nyugalomban is sajog a térd. Egyéb tünetek a mozgástartomány beszűkülése, izomgyengeség a térd és csípő körüli izmokban, térd deformitás és sántítás.
A térdprotézis műtétről röviden:
A műtét során egy hosszanti metszést végeznek a térdkalács felett. A kopott porcfelszínt eltávolítják és kialakítják a protézis leendő helyét, ahova speciális csontcementtel rögzítik a fémből készült implantátumokat, amik közé műanyag betéteket illesztenek a megfelelő csúszás biztosítására.
Mik a műtét utáni teendők?
A beavatkozást követően a kórházi tartózkodás alatt arra törekednek a szakemberek, hogy a beteg járóképes állapotban hagyja el a kórházat. Ez az időtartam kórházanként eltérő lehet. A hazaengedést követően rehabilitációs intézetben, házi betegellátás keretein belül vagy rendelőben végzett gyógytornával és kiegészítő fizioterápiás kezelésekkel lehet a leghatékonyabban a gyógyulás útjára lépni. A rehabilitáció során cél a fájdalom megszüntetése, a mozgástartomány helyreállítása, stabil-segédeszköz nélküli járás elérése, az izomerő helyreállítása. Ezek eléréséhez alkalmazzuk a hegkezelést, amivel elősegítjük, hogy a műtéti heg szépen, letapadások nélkül gyógyuljon, elkerülve a későbbi ebből eredő problémákat. Elektromos izomstimulációval (EMS) aktiváljuk a combizmot, az optimális izom működés elérése érdekében. Manuális technikákkal mobilizáljuk a térdkalácsot és kezeljük az izmokat és lágyrészeket. Végül a gyógytorna aktív torna gyakorlataival fokozatosan vezetjük vissza a pácienst a mindennapi fizikai aktivitáshoz.
Mozgásterápiák
Manuális terápiák
Gyógymasszázsok
Frissítő és relaxáló masszázsok
© 2023 reformgyogytorna