Mikor van szükség csípőprotézis műtétre?
A csípő ízületet a medencecsont porccal borított félgömb alakú vápája és a combcsont szintén porccal borított gömb alakú feje alkotja. Különböző hatások eredményeként a két porcfelszín porcborítása károsodik, egyenetlenné válik, majd idővel elkopik és kialakul az ízületi kopás (artrózis). Ha a kopás olyan mértékű, hogy konzervatívan (nem műtéti úton) már nem kezelhető, olyan esetben jöhet szóba a csípőprotézis beültetése.
A csípőízületi kopás tünetei:
A legjellemzőbb tünet a fájdalom, melnyek jellemzői:
-Reggeli ébredés után, hosszas mozdulatlan állapot követően jelentkezik, majd “bejáratódik” és enyhül.
-Megterhelésre, hosszabb sétálásra fokozódik.
Pihentetésre, nyugalomba helyezésre enyhül vagy akár meg is szűnik.
-Combba, térdbe vagy lágyéktájékra kisugározhat a fájdalom.
– A csípő mozgásai beszűkülnek, sántítás alakulhat ki.
Röviden a műtétről és a protézisekről:
A csípőprotézis műtétet elülső, oldalsó és hátsó feltárással is el lehet végezni. Az ortopéd szakorvos a beavatkozás során ügyel az izmok épségére. Az elkopott combcsont fej és medencecsont vápa eltávolítása után behelyezi az új endoprotézist. Megkülönböztetünk cementes és cement nélküli protézist. A cementes protézis esetén a művi vápát és fejet csontcement rögzíti a csontokhoz. A cement megszilárdulását követően teljesen stabil, terhelhető az új protézis. Ezt a fajta protézist idősebb páciensek és rossz csontállománnyal rendelkező páciensek esetén szokták alkalmazni. A cement nélküli protézisek beültetése során nem használnak szilárdító anyagot, ilyenkor a csont körbenövi a protézist és ez biztosítja a stabilitást. Ehhez a folyamathoz idő szükséges, ezért a műtétet követően nem lehet azonnal elkezdeni terhelni. A cement nélküli protézist jó csontállományú pácienseknél és fiatalkonál szokták alkalmazni.
Műtét utáni rehabilitáció:
A műtétet követően annak megfelelően, hogy cementes vagy cement nélküli protézis beültetésére került sor, megkezdjük a terhelést. A cementes beültetésnél a műtét követő első napon megkezdhető a terhelés és rá szabad állni. Cement nélküli protézis esetén 6-8 hétig nem szabad teljes testsúllyal ráállni, ilyenkor úgynevezett imitált járást tanítunk és az operáló orvos meghatározása alapján kezdjük meg a fokozatos terhelést. A műtét utáni rehabilitáció egyik legfontosabb célja, hogy elkerüljük a beültetett protézis ficamodását (luxatioját). Ehhez bizonyos mozgásokat ki kell iktatni a mindennapokból 3 hónapig. A tiltott mozgások: a lábak keresztezése egymáson, a csípő 90°-nál nagyobb hajlítása (túl mélyre ülés), a láb kifelé történő forgatása. A rehabilitáció során ezeket a tiltásokat figyelembe véve állítjuk össze a mozgásprogramot. Célunk a csípő funkciójának visszaállítása, a mozgástartomány növelés, az izmok erősítése, a járás újratanítása, hogy a mozgásprogramot követően a páciens visszatérjen a korábbi önálló életéhez.
Mozgásterápiák
Manuális terápiák
Gyógymasszázsok
Frissítő és relaxáló masszázsok
© 2023 reformgyogytorna