fbpx

A TENS és az EMS kezelés

Mi az a TENS?

A TENS egy mozaikszó, Transcutan Electrical Nerve Stimulation, ami magyarra fordítva ,,bőrön keresztüli elektromos ideg stimuláció”-t jelent. A kezelés során az elektromos impulzusok által fájdalomcsillapítás érhető el. Működési mechanizmusa, hogy a készülék által generált elektromos impulzusok bőrre helyezhető elektródákkal jut be az emberi testbe. Ezzel a fájdalmas területen található idegvégződéseket stimulálja és meggátolja, hogy a fájdalomérzet az agy fájdalomérző központjába jusson. Mindezek mellett fokozza az agyban az endorfin termelést, ami a test saját fájdalomcsillapító vegyületeként ismert.  Biológiai hatását tekintve a TENS készülék az alacsony és magas frekvenciát (melyek különböző hatásokkal bírnak) pumpa szerűen változtatva fokozza a vérkeringést, javítja a helyi anyagcserét. Főképp mozgásszervi fájdalmak esetén hatásos. A bőrre felhelyezett elektródákon keresztül az áramerősséget óvatosan növelve egy ,,hangyamászás, zsibongó” érzést érünk el.   A kezelést követően csökkenti vagy teljesen megszünteti a fájdalmat, amely akár órákig is eltarthat.

Milyen esetekben segíthet a TENS készülék a fájdalomcsillapításban?

Ahogy a fentiekben említettem, elsősorban mozgásszervi fájdalmak csökkentésében eredményes, mint például: izomhúzódások, rándulások-ficamok, ízületi gyulladások,  ízületi panaszok, ínhüvelygyulladások, lumbágó, isiász, teniszkönyök, golfkönyök. Egyéb fájdalmak csillapítására is használható, mint a fejfájás, migrén és a menstruációs görcsök. A TENS nem használható lázas állapotban, előrehaladott artériás szűkület esetén, fertőző betegségek, bőrbetegségek esetén, illetve ha a kezelendő területen fém van a testben, pacemaker vagy rosszindulatú tumorok esetén.  Továbbá a terhesség első 3 hónapjában, Sclerosis Multiplex heveny állapotában és bizonyos szívbetegségek esetén nem ajánlott a TENS kezelés.

Mi az az EMS? Mikor használható?

Az EMS szintén egy mozaikszó, az Electrical Muscle Stimulation szavakból származik, jelentése ,,elektromos izom stimuláció”. Az elektromos impulzusok az izomrostokat aktiválják, az izmost összehúzódásra késztetve. Az összehúzódás ereje függ az impulzus idejétől, a frekvenciától és a stimuláció időtartamától. Egy kezelés során egy adott izomra vagy izomcsoportra lehet egyszerre fókuszálni. A megfelelő nagyságú áramerősség beállításával szemmel látható izom összehúzódást lehet látni, ez teljesen fájdalommentes, a túlságosan nagy áramerősség használatakor jelentkezhet fájdalom, ilyenkor csökkenteni kell az áramerősséget. A kezelés hatására növelhető az izomtónus, javítja az izmok anyagcseréjét, fenntartja az izmok kontrakciós képességét, növeli az izomerőt. Az előbb felsorolt hatások révén az EMS nagy segítséget nyújthat izomsérülések regenerációjában, illetve a sérülések megelőzésében is hatásos. Az izomsorvadással, bénulással járó kórképek esetén is alkalmazható, mint például a stroke vagy az idegsérülések. Az EMS ellenjavallatai megegyeznek a TENS-nél felsoroltakkal, kiegészülve az epilepsziával.

Re-Form Gyógytorna Kft.
Adószám: 32325869-2-13

Szolgáltatások

Mozgásterápiák

Manuális terápiák

Gyógymasszázsok

Frissítő és relaxáló masszázsok

© 2023 reformgyogytorna