fbpx

Alagút szindróma kezelése gyógytornával

Perifériás idegek az egész testünkben fellelhetőek. Ezek sokszor ínnal, izommal, csonttal körülhatárolt szűk csatornákban futnak, mintha egy alagúton mennének át. Amennyiben az alagútban futó ideg nyomás alá kerül, az ideg nem tudja ellátni a szerepét és neurológiai tüneteket okoz. Az első ilyen tünet egy kellemetlen zsibbadás érzés, ami később fájdalmassá is válhat és izomgyengeség, izomsorvadás vagy érzéskiesés is társulhat hozzá. Ezt az állapotot hívják alagút szindrómának.

Hol alakulhat ki alagút szindróma?

Alagút szindróma testszerte több helyen is kialakulhat. A leggyakrabban érintett terület a csukló. Ebben az esetben a kéz ujjaihoz futó egyik ideg (nervus medianus) kerül nyomás alá és okoz panaszokat. A felső végtagon a könyök területén jellemző még a kórkép kialakulása. Alagút szindróma megjelenhet a nyakon-vállövön, ezt Thoracic outlet szindrómának (TOS) is szokták nevezni. A peroneus nevű ideg nyomása a lábszár és a lábfej területén okozhat tüneteket, ha pedig az ülőideg (nervus ischiadicus) kerül nyomás alá, akkor a fenék, comb hátsó részén, és a lábszár területén lehet a fent említett tüneteket tapasztalni.

Mi okozhat alagút szindrómát?

A kialakulás hátterében több dolog is állhat. Egyik ilyen a túlerőltetés következtében létrejött gyulladás. A túlságosan megeröltett kéz és láb izmok inai begyulladnak és nyomhatják az ott futó ideget. Ide sorolható minden olyan munka, ahol egyfajta mozdulatot kell monoton végezni hosszú ideig.  Ilyen például a számítógép billentyűzet és az egér egész napos használata, amikor az ujjak folyamatosan mozgásban vannak. Alagút szindrómát okozhatnak végtag sérülések, például csonttörés, ahol az elmozdult törött csontvég nyomhatja az ideget. Csontkinövés is vezethet alagút szindrómához, illetve nyirok elfolyási problémák, ödémásodás, amikor is a felgyülemlett folyadék idézi elő a nyomást az idegen.

Az alagút szindróma kezelése

Az ideg felszabadítása, a nyomás megszüntetése többféle módszerrel is kezelhető. A legtöbb esetben nem szükséges műtéti beavatkozás. Gyógytorna gyakorlatokkal csökkenthető az inak és izmok duzzanata és merevsége, amelyek fenntartják az idegi kompressziót. Manuálisan végzett technikákkal lazítani, mobilizálni lehet a lágyrészeket azaz az izmokat, a kötőszövetet és az  inakat. Kineziológiai tapasszal is elérhető az izmok lazítása. Végső esetben, ha a konzervatív (nem műtéti) módszerek nem hoznak javulást, olyankor szokták sebészi beavatkozás során átvágni az idegi nyomást fenntartó képletet.

Re-Form Gyógytorna Kft.
Adószám: 32325869-2-13

Szolgáltatások

Mozgásterápiák

Manuális terápiák

Gyógymasszázsok

Frissítő és relaxáló masszázsok

© 2023 reformgyogytorna